هر روز یک شانس دوباره است دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه - هرنی دیافراگماتیک

دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه

From Class to Community


بیمار نوزاد پسر ر، با دیسترس شدید تنفسی و آپگار هشت از بیمارستان ... علی آباد کتول به بیمارستان طالقانی گرگان انتقال یافت. نوزاد 36 هفته و با وزن 2200 پذیرش شد. نوزاد  پسر فرزند دوم است که با روش سزارین به دنیا آمده است. دکولمان جفت برای بیمار اتفاق افتاده است. پدر و مادر منسوب اند. حال عمومی نوزاد بسیار بد، تنفس منقطع که اکسیژن برای وی شروع شد. صدای ریوی سمت راست شنیده نمی شود که در  گرافی اینفیلتراسیون ریه راست دیده می شود. به علت آپنه و سیانوز لوله گذاری و ساکشن انجام شده است.

درمان:

دستورات پزشک شامل:

NPO

DW5% 600CC

CBC DIFF

CRP

BS-ca- PT-PTT-Na-k- BC UA- UC-ABG

CXR

Amp ampicilin 110mg  iv (tds)

Amp amicasin 20mg iv (BD)

Amp cefetaxim 110mg iv (BD)

لوله تراشه

I/O

AMPmidazolam 0.2mg iv stat

Mode IPPV {PIP 17 :PEEP 4}

CHEST TUBE

Ser dopamine 60mg/100cc

 

آزمایشات:

 

FBS=394

PLT=87000

PT=16


هرنی دیافراگماتیک

هرنی دیافراگماتیک یک نقص مادرزادی است که یک اختلال غیر طبیعی است که ناشی از تکامل ناقص کودک در رحم مادر است. دیافراگم عضله ایست که فضای قسه سینه وشکم را از هم جدا میکند.در این نقص حفره ای در دیفراگم ایجاد شده که مقداری از محتویات شکم وارد فضاب قفسه صدری می شود.

هرنی بوخدالک: حفره در سمت چپ است در نتیجه شیفت معده و روده به قفسه سینه

هرنی مورگانگی: حفره در سمت راست است در نتیجه شیفت کبد و روده به قفسه سینه

دیافراگم در هفته هفتم تا دهم بارداری تکامل می یابد. هرنی دیافراگماتیک علل گوناگونی دارد از جمله عوامل ژنتیک و محیط که کاملا شناسایی نشده اند.در 98درصد موارد این اختلال در حاملگی دوم دیده نمی شود. در هرنی بوخدالک همزمان با تکامل دیافراگم، روده در قفسه سینه جای میگیرد اما در هرنی مورگانگی تاندون های مرکزی دیافراگم تشکیل نمی شوند.

هرنی دیافراگماتیک تنها در دو درصد نوزادان اتفاق می افتد. علائم بستگی به نوع آن دارد.در نوع بوخدالک حتی قبل از تولد می توان آن را شناسایی کرد. سختی تنفس، تاکی پنه، تاکی کاردی، سیانوزیس، شکم حفره مانند، قفسه سینه غیر نرمال از علائم آن برشمرده می شود. مهمترین روش تشخیص گرافی سینه می باشد.

درمان آن جراحی است و نوزاد باید تمام وقت در بخش مراقبت های ویژه باشد. مشکلات بعدی این نوزادان شامل مشکلات مزمن ریوی، ریفلاکس معده به مری، رشد کم، مشکلات تکاملی که برای رفع آن از فیزیوتراپی، گفتار درمانی، شغل درمانی و .... توصیه می شود .


عباسعلی سنگسری دانشجوی پرستاری

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۸ساعت ۱۷:۳ بعد از ظهر  توسط لیلا جویباری  |